zvezdine zvezde

Rajko

Mitić

Biografija

Legendarni fudbaler Crvene zvezde Rajko Mitić, rođen je u selu Dol, blizu Bele Palanke 19. novembra 1922. godine. Za najtrofejniji srpski klub u kome se proslavio i stekao status prve Zvezdine zvezde odigrao je na poziciji desne"polutke" 572 utakmice i postigao 262 gola. Zbog velikog džentlmenstva koje ga je krasilo na terenu i van njega važio je za omiljenog fudbalera.

Rajko je počeo da igra fudbal na livadama beogradskog naselja Košutnjak, da bi 1940. godine na utakmici protiv ekipe zemunskog Viteza, u kojoj je postigao pet golova, zabeležio prvi seniorski nastup za ekipu BSK-a. Naredne godine, po izbijanju Drugog svetskog rata na prostorima Srbije, njegov sportski razvoj stagnira sve do 1944. kada zajedno sa Đajićem i Jezerkićem nastavlja da igra fudbal. Crveno -beli dres nosio je punih 14 sezona, od osnivanja 4. marta 1945. godine, pa sve do novembra 1958. godine, kada se od najdražeg dresa oprostio u finalu kupa protiv mostarskog Veleža (4:0). Bio je kapiten Crvene zvezde koju je predvodio do šest titula šampiona (1946, 1951, 1953, 1956, 1957. i 1959.) dok je dva trofeja manje "podigao" u nacionalnom kupu. Veliki sportsmen i prva zvezda našeg "sazvežđa" uradila je 7. aprila 1958. godine, nešto o čemu se i dan danas priča. Naime , u prvenstvenom susretu protiv Splita dvadesetak minuta pre kraja meča kamenica koja je doletela iz gledališta, je pogodila u glavu Boru Kostića, nakon čega je jedinstveni Rajko povukao ekipu sa terena. Disciplinski sud FSJ kaznio je zbog toga sve igrače našeg tima izuzev Beare i Kostića jednomesečnom suspenzijom.

Bio je veliki as, fudbaler i džentlmen u kopačkama, poštovan i voljen u celoj zemlji. Njegova popularnost prerasla je u legendu i prevazišla vreme u kojem je igrao. Bio je slavljen kao nezaboravni kapiten Crvene zvezde, jedan od dirigenata i najboljih strelaca reprezentacije kojoj je punu deceniju davao poseban pečat. Veliki protivnik nesportske igre i nekorektne borbe, nikad nije povukao protivnika za dres, niti mu je podmetnuo nogu. Fudbalski teren za Rajka nikad nije predstavljao nadmetanje u snazi, već prostor za igru i demonstraciju veštine. Jednostavno , voleo je fudbal prenoseći ljubav i fer-plej na svoje klupske, reprezentativne drugove, na protivnike, ali i navijače. Bio je poštovan i neponovljiv zbog izuzetnih ljudskih i sportskih vrlina.

Za mnoge će ostati tajna čime je to Rajko fascinirao igrače, stručnjake, novinare.

Kako je to igrao čovek kome kao da je sve polazilo za nogom. U fudbalu, najteže je igrati – jednostavno. Rajko je bio primer racionalnog savršenstva, pri čemu je kod njega sve bilo podređeno kolektivu, igri tima. Nikad nijedan suvišan potez, nijedan rizičan dribling. Delio je lopte, kao da je i na potiljku imao oči, davao golove kao da je to najlakša stvar na svetu, a sve to uz mnogo trčanja, truda, kao mašina koja stalno otkucava uspele poteze, podstiče saigrače, drži sve konce igre. Pri tom, nikad nije podigao glas. Nikad da podvikne, ukori, uvek da ohrabri kao da igračima daje krila...

Nikola Stipić

na Rajkovom oproštaju protiv Veleža 1958.
Rajko

Za reprezentaciju Jugoslavije odigrao je 59 utakmica i postigao 32 gola a debitovao je 9. maja 1946. godine u Pragu kada su "plavi"pobedili Češkoslovačku 2:0. Na tom meču se i upisao u strelce. Učestvovao je i dva puta na Olimpijskim igrama 1948. u Londonu, 1952. godine u Helsinkiju i okitio se srebrnim medaljama. Bio je učesnik dva Svetska prvenstva 1950. u Brazilu i 1954. godine u Švajcarskoj. Poslednji reprezentativni meč odigrao je 29. septembra 1957. protiv Rumunije u Bukureštu.

Po okončanju igračke karijere, od 1960. godine, pa u narednih šest godina, Mitić se nalazio na čelu stručnog štaba Crvene zvezde, da bi posle toga tri godine bio savezni kapiten-selektor Fudbalskog saveza Jugoslavije. Najveći selektorski uspeh ostvario je 1968. godine u Italiji na Evropskom prvenstvu kada je tim predvođen Draganom Džajićem bio vicešampion.

Velika ljubav pored fudbala, bila mu je i novinarstvo, pa je još za vreme aktivnog igranja bio komentator beogradskog "Sporta", da bi se kasnije potpuno posvetio žurnalistici radeći u magazinu "Tempo" u kome je i nakon penzionisanja 1983. godine, ostao aktivan. Od 1983. godine se posvetio volonterskom radu u Crvenoj zvezdi, gde je dugo bio član najužeg rukovodstva i u dva mandata predsednik Skupštine kluba. Bio je aktivan u Savetu kluba i sekciji veterana.

Velemajstor fudbala sa životne scene sišao je 29. marta 2008. godine ostavivši iza sebe neizbrisiv trag u našem klubu i našoj zemlji. Od 21. decembra 2014. godine, odlukom Skupštine kluba, a na predlog navijača, stadion Crvene zvezde nosi ime "Rajko Mitić". Od 18. novembra 2017. godine ispred stadiona postavljena je i bista prve Zvezdine zvezde.

No items found.

TELEFON CEO- CRVENO-BEO

SKINI NOVU APLIKACIJU

Google play store iconApp store icon