radnim danima
9 :00 - 16:00
vikendom
9 :00 - 15:00
Otvoren 1985. godine, Muzej FK Crvena zvezda svedoči o bogatoj istoriji i uspesima našeg fudbalskog kluba.
U njemu je jedinstvena istorija kluba predstavljena kroz bogatu riznicu trofeja, anegdota, klupskih zastavica i nezaboravnih priča koje možeš videti i čuti prilikom posete.
Celokupnu muzejsku kolekciju čini preko 1.400 eksponata, od čega je najmanje 680 izloženo i predstavljeno. Samim tim, Muzej FK Crvena zvezda predstavlja jedan od najraskošnijih i najinteresantnijih sportskih muzeja na svetu.
Oseti pravu veličinu FK Crvena zvezda, moć njenog stadiona i jedinstvenost njene istorije kroz stručno vođenu turu namenjenu pravim zaljubljenicima u Zvezdu i sport.
ZAKAŽI POSETUUz ulaznicu dobijaš 5% popusta u Red Star Shop-u i Red Cafe-u.
FK Crvena zvezda je ubedljivo najtrofejniji fudbalski klub u Srbiji, kao i jedan od najpoznatijih i najuspešnijih klubova u Evropi.
Klub je osnovan 4. marta 1945. godine, a prva titula osvojena je već 1946. godine.
Prvo učešće u Kupu evropskih šampiona (preteči Lige šampiona) crveno-beli su ostvarili u sezoni 1956/57 - gde su stigli do polufinala u kojem ih je dočekala Fiorentina.
Već sledeće godine (1958.), ostvaren je veliki uspeh na međunarodnoj sceni - Zvezda je osvojila prestižni Dunavski kup (Srednjoevropski kup).
Prva dupla kruna (nacionalni šampionat i kup), osvojena je 1959. godine.
Crvena zvezda je četiri puta učestvovala u Kupu sajamskih gradova (1962, 1963, 1966, i 1967), a najveći uspeh ostvaren je tokom prvog učešća - plasmanom u polufinale gde nas je dočekala Barselona.
1968 . godine, pored osvajanja duple krune, crveno-beli su osvojili i Srednjoevropski kup. Posle toga, naš time je tri puta uzastopno osvajao domaći šampionat: 1968, 1969, i 1970.
Zvezda je 1971. bila na korak od prvog finala u Kupu evropskih šampiona. U polufinalu se isprečio grčki Panatinaikos. Sledeće međunarodno polufinale Zvezda je igrala 1975. protiv Ferencvaroša, u okviru Kupa pobednika kupova.
Prvo veliko evropsko finale naš klub je odigrao 1979. U finalu Kupa UEFA (preteče Lige Evrope) Zvezda je nastupila protiv Borusije iz Menhengladbaha.
Italija. Bari. Stadion ”Sveti Nikola”. 29 . maj, 1991. godine. Crvena zvezda - Olimpik Marsej. I naša Zvezda konačno prvak Evrope. Crvena zvezda je tada postala prvi i jedini klub iz Srbije i Jugoslavije koji se popeo na krov Starog kontinenta.
Nakon legendarnog dvomeča u polufinalu protiv Bajerna iz Minhena, na red je došla utakmica protiv francuskog šampiona.
Od susreta dve ofanzivne ekipe (Zvezda je na 8 prethodnih mečeva dala 18, a Olimpik 20 golova) očekivala se utakmica sa velikim brojem golova.
Međutim , regularni deo meča završen je rezultatom 0:0. Usledili su produžeci. Pa penali.
Za Crvenu zvezdu šutiralo je pet fudbalera i svi su pogodili mrežu (Robert Prosinečki, Dragiša Binić, Miodrag Belodedić, Siniša Mihajlović i Darko Pančev).
Francuski tim je postigao samo 3 gola iz penala, tako da je posle gola Darka Pančeva usledila erupcija oduševljenja širom Barija, Beograda, ali i svih delova Evrope i sveta gde su se u tom trenutku našli navijači Crvene zvezde.
Kao šampion Evrope, Crvena zvezda je 8. decembra 1991. godine u Tokiju igrala protiv južnoameričkog prvaka - čileanskog Kolo-Koloa za titulu klupskog prvaka sveta.
Iako je igrala bez značajnog broja igrača (i glavnog trenera) koji su pokorili Stari kontinent, i uprkos tome što je Dejan Savićević isključen u 43. minutu - Zvezda je odigrala maestralno. I pobedila. Sa ubedljivih 3:0. Dva gola za naš klub postigao je Vladimir Jugović, a treći je postigao Darko Pančev.
Crvena zvezda postala je prvak sveta.
Iako osvojen davne 1958. godine, trofej Dunavskog kupa ostaje večno upamćen kao jedan od zanimljivijih u Muzeju FK Crvena zvezda. Za titulu su se borile ekipe iz pet zemalja: Jugoslavije, Mađarske, Čehoslovačke, Rumunije i Bugarske.
Turnir je obeležio legendarni fudbaler Crvene zvezde - Bora Kostić. Postigao je gol u dvomeču protiv Dukle, čak pet protiv Lokomotive (od kojih sva četiri u prvom meču u kom je bilo 4:4), kao i 3 u dvomeču protiv ekipe Ruda Hvjezda u finalu takmičenja.
Deset godina kasnije (1968.), Zvezda je ponovila uspeh, osvojivši Srednjoevropski kup drugi put. U finalu je savladan tada vrlo izazovan rival, Spartak Trnava.
TELEFON CEO- CRVENO-BEO