Проф. др Велимир А.

Марковић

Биографија

Велимир А. Марковић, редовни професор Медицинског факултета Универзитета у Београду, је рођен 13.11.1959. године у Земуну, у Београду. Основну и средњу школу завршио је у Београду. Дипломирао је на Медицинском факултету у Београду 1985. године.

Специјализација Опште хирургије му је одобрена 1988. године, специјалистички испит положио је 1992. године са одличним успехом пред комисијом: проф. др Александар Караџић, проф. др Бранислав Драгићевић, проф. др Владимир Арсов.

Школске 1987/88 је уписао постдипломске студије на Медицинском факултету у Београду, одсек Дигестивни систем.

Магистарску тезу под насловом: „Конструкција и функционални резултат илеалног резервоара у лечењу улцерозног колитиса“, одбранио 1999. године, а докторску дисертацију под називом „Значај колоничног Ј резервоара за побољшање функције пражњења и квалитета живота болесника оперисаних због карцинома ректума“ одбранио 2008. године.

Као студент, 1983. године почео је са волонтерским радом на Другој хируршкој клиници УКЦ у Београду. После обавезног лекарског стажа обављеног у ДЗ ¨Борис Кидрич¨, од јуна 1986. године до новембра 1987. године волонтирао као клинички лекар на Другој хируршкој клиници УКЦ у Београду.

Новембра 1987. године примљен је у стални радни однос на Институт за болести дигестивног система, на Клинику за хепатобилиопанкреатичну хирургију, а у марту  1988. годне прелази на Прву хируршку, где и сада ради као хирург, начелник осмог одељења и директор Прве хируршке.

У звање асистента на Катедри Хирургије са анестезиологијом, Медицинског факултета Универзитета у Београду изабран је 1999. године, сада редован професор на катедри Хирургија са анестезиологијом.

Усавршавао се из области Колоректалне хирургије, у једној од најпознатијих светских болница из те области, у Ст. Маркс болници у Лондону, из области дијагностичке и терапијске ендоскопије у Мајнахјму и Лудвисхавену (Немачка), из области хирургије узнапредовале малигне болести органа мале карлице у Манчестеру (Енглеска) на Christie hospital  као стипендиста ECCP (European Council of Coloprotology) учествовао на многим курсевима, едукацијама, стручним састанцима и конгресима у Европи и свету.

Углед и стручно знање потврђено је избором за директора Клинике за дигестивну хирургију, Прва хируршка.клиника, КЦС, 1. октобра 2015. године.

Члан је бројних домаћих и иностраних удружења: СЛД, Удржења хирурга Југославије, Хируршке секције СЛД, Члан НУПЕНС - Национално Удружење за клиничку исхрану Србије. Светског Удружења Универзитетских Колоректалних Хирурга (од 1998.), Association of Mediterranean Society of Coloproctology (од 1999.), European Association of Coloproctology (од 2002.), Central European Club of Coloproctology (од 2003.), Member ESCP (од 2006.), УО  УХЦИБС  (Удружење за хроничне цревне инфлаторне болести Србије) (од 2011.), Удружење хирурга Републике Српске (од 2010.), Члан - оснивач УАХС (од 2013.), Члан Научног друштва Србије (од 2018.), Медицинске академије СЛД (од 2019.), Светског Удружења Универзитетских Колоректалних Хирурга (од 1998), Association of Mediterranean Society of Coloproctology  (од 1999.), European Association of Coloproctology (од 2002.), Central European Club of Coloproctology (од 2003.).

National representative for Serbia, EACP - European Association of Coloproctology (2005).

National representative for Serbia, ESCP -  European Society of Coloproctology (2006).

Један је од оснивача (1998.) Друштва Колопроктолога Југославије (ДКЈ), а сада генерални секретар и члан пресдседништва.

Преко двадесет година (од 1992. до 2016.) радио је на трећем одељењу Прве хируршке клинике у тиму проф. др Зорана Кривокапића. Учествовао у увођењу преко двадесет нових хируршких процедура у колоректалној хирургији. Сад је начелник осмог одељења Прве хируршке.

Аутор је и коаутор у више од 70  радова објављених у домаћим и међународним часописима. Један је од коаутора књиге Ургентна и ратна хирургија, издате 1998. године и књиге: „Хирургија за студенте медицине“ Медицински факултет, Универзитет у Београд, издате 2009. године, као и уредник монографије „Стоме“, издате 2007. године и још девет поглавља у монографијама, књигама и практикумима.

Као истраживач, сарадник, учествовао и учествује на шест међународних и пет домаћих научних пројеката.

Одржао је преко 40 предавања по позиву на домаћим и међународним конгресима и стручним састанцима.

Учествовао на многобројним стручним састанцима у земљи и иностранству презентовао више од сто стручних предавања и радова.

Члан комисије и ментор/коментор многих дипломских радова, доктората и ужих специјализација.

Организовао је и био један од организатора више од 30 интернационалних и домаћих конгреса, симпозијума, састанака и едукативних курсева .

Био је организатир или један од организатора осмог Конгреса Хирурга Југославије 1994. године у Београду.

Првог и другог интернационалног  Симпозијума колопроктолога Југославије1998. и 2000, Председник организационог кометета трећег (2002), четвртог (2004),  петог (2006), шестог Интернационалног Симпозијума колопроктолога Југославије (2008) седмог (2010), осмог (2012), деветог (2014), десетог (2016), једанаестог (2018) као и деветог Централно Европског конгреса колопроктолога (2004).

Организовао 11 стручних састанака за лекаре, медицинске сестре и техничаре од 2003. до 2017. године на Копаонику.

Добитник је многобројних награда, међу којима се може издвојити: Награда града Београда (2014)  за уџбеник „Хирургија“ (уредник проф. др Живан Максимовић), Награда града Београда (2012) за монографију „Карцином ректума“ (уредник проф. др Зоран Кривокапић, где је аутор два поглавља), Плакета Српског лекарског друштва (2014), Повеља Српског лекарског друштва, подружница Чачак (Повеља за изузетну личну и професионалну сарадњу са лекарима чачанске хирургије (2016) и  Повеља Српског лекарског друштва (2019).

повезане вести

No items found.

ТЕЛЕФОН ЦЕО - ЦРВЕНО-БЕО

СКИНИ НОВУ АПЛИКАЦИЈУ

Google play store iconApp store icon