радним данима
9:00 - 16:00
викендом
9:00 - 15:00
Отворен 1985. године, Музеј ФК Црвена звезда сведочи о богатој историји и успесима нашег фудбалског клуба.
У њему је јединствена историја клуба представљена кроз богату ризницу трофеја, анегдота, клупских заставица и незаборавних прича које можеш видети и чути приликом посете.
Целокупну музејску колекцију чини преко 1.400 експоната, од чега је најмање 680 изложено и представљено. Самим тим, Музеј ФК Црвена звезда представља један од најраскошнијих и најинтересантнијих спортских музеја на свету.
Осети праву величину ФК Црвена звезда, моћ њеног стадиона и јединственост њене историје кроз стручно вођену туру намењену правим заљубљеницима у Звезду и спорт.
ЗАКАЖИ ПОСЕТУУз улазницу добијаш 5% попуста у Red Star Shop-у и Red Cafe-у.
ФК Црвена звезда је убедљиво најтрофејнији фудбалски клуб у Србији, као и један од најпознатијих и најуспешнијих клубова у Европи.
Клуб је основан 4. марта 1945. године, а прва титула освојена је већ 1946. године.
Прво учешће у Купу европских шампиона (претечи Лиге шампиона) црвено-бели су остварили у сезони 1956/57 - где су стигли до полуфинала у којем их је дочекала Фиорентина.
Већ следеће године (1958.), остварен је велики успех на међународној сцени - Звезда је освојила престижни Дунавски куп (Средњоевропски куп).
Прва дупла круна (национални шампионат и куп), освојена је 1959. године.
Црвена звезда је четири пута учествовала у Купу сајамских градова (1962, 1963, 1966, и 1967), а највећи успех остварен је током првог учешћа - пласманом у полуфинале где нас је дочекала Барселона.
1968. године, поред освајања дупле круне, црвено-бели су освојили и Средњоевропски куп. После тога, наш тиме је три пута узастопно освајао домаћи шампионат: 1968, 1969, и 1970.
Звезда је 1971. била на корак од првог финала у Купу европских шампиона. У полуфиналу се испречио грчки Панатинаикос. Следеће међународно полуфинале Звезда је играла 1975. против Ференцвароша, у оквиру Купа победника купова.
Прво велико европско финале наш клуб је одиграо 1979. У финалу Купа УЕФА (претече Лиге Европе) Звезда је наступила против Борусије из Менхенгладбаха.
Италија. Бари. Стадион ”Свети Никола”. 29. мај, 1991. године. Црвена звезда - Олимпик Марсеј. И наша Звезда коначно првак Европе. Црвена звезда је тада постала први и једини клуб из Србије и Југославије који се попео на кров Старог континента.
Након легендарног двомеча у полуфиналу против Бајерна из Минхена, на ред је дошла утакмица против француског шампиона.
Од сусрета две офанзивне екипе (Звезда је на 8 претходних мечева дала 18, а Олимпик 20 голова) очекивала се утакмица са великим бројем голова.
Међутим, регуларни део меча завршен је резултатом 0:0. Уследили су продужеци. Па пенали.
За Црвену звезду шутирало је пет фудбалера и сви су погодили мрежу (Роберт Просинечки, Драгиша Бинић, Миодраг Белодедић, Синиша Михајловић и Дарко Панчев).
Француски тим је постигао само 3 гола из пенала, тако да је после гола Дарка Панчева уследила ерупција одушевљења широм Барија, Београда, али и свих делова Европе и света где су се у том тренутку нашли навијачи Црвене звезде.
Као шампион Европе, Црвена звезда је 8. децембра 1991. године у Токију играла против јужноамеричког првака - чилеанског Коло-Колоа за титулу клупског првака света.
Иако је играла без значајног броја играча (и главног тренера) који су покорили Стари континент, и упркос томе што је Дејан Савићевић искључен у 43. минуту - Звезда је одиграла маестрално. И победила. Са убедљивих 3:0. Два гола за наш клуб постигао је Владимир Југовић, а трећи је постигао Дарко Панчев.
Црвена звезда постала је првак света.
Иако освојен давне 1958. године, трофеј Дунавског купа остаје вечно упамћен као један од занимљивијих у Музеју ФК Црвена звезда. За титулу су се бориле екипе из пет земаља: Југославије, Мађарске, Чехословачке, Румуније и Бугарске.
Турнир је обележио легендарни фудбалер Црвене звезде - Бора Костић. Постигао је гол у двомечу против Дукле, чак пет против Локомотиве (од којих сва четири у првом мечу у ком је било 4:4), као и 3 у двомечу против екипе Руда Хвјезда у финалу такмичења.
Десет година касније (1968.), Звезда је поновила успех, освојивши Средњоевропски куп други пут. У финалу је савладан тада врло изазован ривал, Спартак Трнава.
ТЕЛЕФОН ЦЕО - ЦРВЕНО-БЕО