Zvezdina prva dekada - Rađanje šampiona

24.2.2025
20:00
No items found.

Crvena zvezda 4. marta slavi jubilarni 80. rođendan, a tim povodom se prisećamo slavne prve decenije našeg voljenog kluba - njegovog nastanka, prvih golova, pobeda i osvojenih trofeja. Ovo je priča o nezaboravnim ličnostima koje su ispisale prve stranice istorije i postavile čvrste temelje za buduće uspehe FK Crvena zvezda.

Kako je rođena Crvena zvezda? I danas se, kao svojevrsna anegdota, prepričava šta se sve dešavalo na poslednjoj sednici Inicijativnog odbora. Dan pre održavanja Skupštine osnivači su dugo diskutovali oko toga kakvo bi ime trebalo dati novom sportskom kolektivu. Ređali su se razni predlozi - Mladost, Udarnik, Torpedo, Dinamo, Lokomotiva i nijedan nije bio dovoljno privlačan.

Konačno , zasijala je "Crvena zvezda".

Kako? Postoje razne verzije tog čina, ali se većina slaže da su „kumovi“ bili Slobodan Ćosić i Zoran Žujović, prvi potpredsednici kluba. Posle brojnih predloga, Ćosić je rekao:

- Ljudi, a da naše društvo nazovemo Zvezda?

Na to je Žujović dodao:

- Odlično. Samo , kad je Zvezda - neka bude crvena.

Prva utakmica odigrana je na dan osnivanja, a rival je bio Prvi bataljon druge brigade KNOJ-a. Naš tim je slavio rezultatom 3:0 na igralištu “Avala”. Crvena zvezda je tada nastupila u sledećem sastavu: Golubičić (Popadić), Stanković, Filipović, Pečenčić, Ćirić, Jovanović, Veličković, Tomašević, Šapinac (Stokić), Spasojević i Horvatović. Strelac prvog, istorijskog gola za Crvenu zvezdu, bio je Kosta Tomašević. Tokom prve godine postojanja, Crvena zvezda je odigrala ukupno 36 mečeva, zabeležila je 30 pobeda, nerešeno je bilo pet puta, a jedini poraz doživljen je u Temišvaru.

Za prvog predsednika kluba izabran je Đorđe Paljić, za potpredsednike Slobodan Ćosić i Zoran Žujović, za sekretara Ljubiša Sekulić, za blagajnika Dušan Bogdanović, a ekonom je bio Predrag Đajić. 

Tokom prve decenije postojanja Crvena zvezda je osvojila tri prvenstva 1946, 1951. i 1953. godine. Takođe crveno-beli su bili uspešni i kupu, pa su pehar podigli 1948, 1949. i 1950. godine. 

Prvi trofej prvenstva Srbije osvojen je 1946. godine. U završnom takmičenju u maju i junu, učestvovalo je šest timova. Crvena zvezda je osvojila prvo mesto pobedivši Železničar, Metalac, Jedinstvo i Radnički. Jedini meč koji je naš tim izgubio bio je protiv Borca iz Čačka. Na taj način, Crvena zvezda je zasluženo osvojila prvu titulu prvaka Srbije od svog postojanja i ta titula joj je omogućila kvalifikaciju i učešće u prvom državnom prvenstvu FNRJ u fudbalu. Crvena zvezda je imala i najboljeg strelca finalnog takmičenja - u pitanju je bio Jovan Jezerkić, koji je postigao sedam golova.

Drugu titulu, prvu saveznu Crvena zvezda je osvojila 1951. godine, sa ukupno 35 bodova. Te 1951. godine, kada se prvenstvo igralo tokom cele kalendarske godine, tim koji je predvodio legendarni Rajko Mitić, prva Zvezdina zvezda, je odlično startovao sa tri pobede. U poslednjem kolu, najdramatičnijem u dotadašnjoj istoriji jugoslovenskog fudbala, Dinamo je na vrućem gostovanju u Beogradu igrao samo nerešeno protiv BSK-a (2:2). Zvezdi je u večitom derbiju protiv Partizana, u borbi za prvu titulu, bila potrebna pobeda od 2:0 ili 5:1. Kada je sudija Vasa Stefanović odsvirao kraj, nastalo je takvo slavlje, kakvo Beograd do tad nije doživeo. Hiljade navijača Zvezde je titulu proslavilo čak i sa upaljenim bakljama od papira. Najbolji strelac prvenstva je bio Kosta Tomašević sa 16 golova.

Treću titulu šampiona, u ondašnjoj FNRJ, fudbaleri Crvene zvezde su osvojili u sezoni 1952/53. Na kraju je Crvena zvezda bila prvak uz krajnji bilans od 22 utakmice, 13 pobeda, pet nerešenih ishoda, četiri poraza, sa ukupno 31 bodom.

Godine 1948. osvojen je i prvi kup, a u finalu sa ubedljivih 3:0 pobeđen je Partizan, strelci su bili Vukosavljević (2) i Mitić. Pehar u Kupu Jugoslavije je odbranjen 1949. godine, a u finalu je savladana ekipa Naša krila iz Zemuna rezultatom 3:2. Godinu dana pre osvajanja druge titule državnog prvaka, Crvena zvezda je ostvarila het-trik u kupu, trijumfovavši treći put uzastopno. U finalu je savladan Dinamo iz Zagreba sa 3:0. 

Deo Crvene zvezde su tokom prvih deset godina bile istinske legende kao što su Kosta Tomašević, Predrag Đajić, Jovan Jezerkić, Bora Kostić, Miljan Miljanić, Branko Stanković, Ljubiša Spajić, ali pre svih prva Zvezdina zvezda - Rajko Mitić, koji je crveno-beli dres nosio punih 14 sezona, od osnivanja kluba 1945. godine. Zbog velikog džentlmenstva, koje ga je krasilo na terenu i van njega važio je za omiljenog fudbalera, ali je i obeležio prvu Zvezdinu deceniju. Bio je veliki as, fudbaler i džentlmen u kopačkama, poštovan i voljen u celoj zemlji. Njegova popularnost prerasla je u legendu i prevazišla vreme u kojem je igrao. Bio je slavljen kao nezaboravni kapiten Crvene zvezde. 

U narednim decenijama Zvezda je izrasla u giganta svetskog formata, sa prepoznatljivom brzom i efikasnom igrom.

Tagovi
No items found.
No items found.

povezane vesti

No items found.
No items found.

TELEFON CEO- CRVENO-BEO

SKINI NOVU APLIKACIJU

Google play store iconApp store icon