Zvezdina proleća – Šampioni sveta

4.3.2022
1:00
No items found.

Nakon najuspešnije sezone u istoriji Crvene zvezde kada je naša ekipa osvojila Kup evropskih šampiona, usledila je sezona 1991/92, u kojoj su naši prvotimci pokušali da odbrane titulu evropskog prvaka i osvoje zvanje šampiona sveta. Ova sezona je bila poslednja pre reorganizacije najvećeg klupskog takmičenja starog kontinenta i promene naziva u UEFA Liga Šampiona.

Sistem takmičenja u Kupu evropskih šampiona u sezoni 1991/92 razlikovao se u odnosu na prethodne godine. Timovi su prvobitno prolazili kroz dve runde kvalifikacija, a zatim je osam kvalifikovanih klubova podeljeno u dve grupe. Pobednici grupa igrali su finale u kom su se borili za tron evropskog fudbala.Zbog ratnog stanja u Jugoslaviji, naša ekipa nije mogla da igra domaće utakmice na Marakani, što je bio veliki hendikep za crveno-bele.

Crvena zvezda je u pohod na odbranu titule evropskog prvaka započela u prvom kolu kvalifikacija protiv severnoirske ekipe Portdaun. Razlika u kvalitetu ove dve ekipe bila je jasna i Zvezda je bila veliki favorit u ovom dvomeču. Naš tim bio je formalni domaćin u prvom susretu, koji je igran 17. septembra 1991. godine, na gradskom stadionu u Segedinu. Poveli su crveno-beli već u 15. minutu meča, golom Miroslava Tanjge, a do kraja poluvremena ta prednost je udvostručena, pogotkom Vlade Stošića u 37. minutu. Drugi deo igre obeležio je Siniša Mihajlović, koji je u svom stilu, postigao dva sjajna gola, oba iz slobodnih udaraca iz velike daljine, u 77. i 85. minutu i tako doneo Zvezdi pobedu od 4:0. Revanš utakmica bila je nalik prvoj utakmici, pošto su naši fudbaleri ponovo lako savladali protivnika. Milorad Ratković načeo je mrežu domaćih u 19. minutu, a Darko Pančev je u 38. doneo vođstvo od 2:0. Drugi gol na utakmici Ratković je postigao u 59. minutu, dok je tačku na ovaj dvomeč stavio Radinović tri minuta pre kraja susreta.

Nakon dominacije u prvom kolu, naredni protivnik našeg kluba bio je Apolon Limasol, tim sa Kipra. Ponovo je prva utakmica igrana u Segedinu, 23. oktobra 1991. godine. Pančev je zatresao mrežu Apolona već u 15. minutu, ali je izjednačenje stiglo 4 minuta pre kraja prvog poluvremena, a strelac je bio Ptak. U drugom delu meča Zvezda je preuzela potpunu kontrolu nad protivnikom i golovima Vladana Lukića u 71. i Dejana Savićevića u 83. minutu, došla do pobede od 3:1. Revanš je odigran dve nedelje kasnije, ponovo je pobednik odlučen u drugih 45 minuta. U 47. minutu Savićević je doneo vođstvo našem timu, a Lukić je tu prednost udvostručioosam minuta pre kraja susreta. Zvezdini fudbaleri su pobedom u ukupnom rezultatu od 5:1 obezbedili plasman u grupnu fazu Kupa evropskih šampiona.

Ipak , pre grupne faze igrana je utakmica Superkupa Evrope, u kojoj su se sastali aktivni osvajači Kupa evropskih šampiona i Kupa pobednika kupova, Crvena zvezda i Mančester Junajted. Prvobitno je određeno da se igraju dva meča, ali zbog sukoba u Jugoslaviji, Junajted je odbio da igra u Beogradu. UEFA je odlučila da se odigra samo jedna utakmica, i to na Old Trafordu, stadionu Mančester Junajteda, 19. novembra 1991. godine. Golom Maklera u 67. minutu susreta, Mančester je slavio, i tako sprečio Crvenu zvezdu da dođe do novog evropskog trofeja.

Zvezdu je čekala borba za još jednu veliku titulu, možda i najveću. Interkontinentalni kup predstavljao je susret aktivnih šampiona starog kontinenta i osvajača Kopa Libertadoresa, odnosno šampiona Južne Amerika. Protivnik naše ekipe u Interkontinentalnom kupu bio je Kolo-kolo, čileanski tim. Utakmica je igrana osmog decembra 1991. godine u Tokiju. Jugović , koji kasnije proglašen za igrača utakmice, postigao je dva gola, u 19. i 57. minutu. Darko Pančev stavio je tačku na ovaj meč u 72. minutu susreta, i tako je Crvena zvezda postala šampion sveta!

Vratimo se Kupu evropskih šampiona. Naša ekipa bila je u grupi A, u kojoj su sejoš našli Sampdoria, Anderleht i Panatinaikos. Zvezda je otpočela grupnu fazu utakmicom u gostima, protiv italijanske ekipe Sampdorije, 27. novembra 1991. godine. Poveli su domaći u 7. minutu autogolom Saše Nedeljkovića, a konačan rezultat postavio je Viali u 73. minutu, i tako naneo poraz crveno-belima u prvoj utakmici grupne faze.

U Budimpešti, Zvezda je bila formalni domaćin, kada se 12. decembra, sastala sa ekipom Anderlehta. U , do samog kraja, vrlo neizvesnoj utakmici, crveno-beli su upisali prvu pobedu u grupi. Ratković je započeo goleadu u 19. minutu meča, a gosti su uzvartili golom Lamptija u 33. minutu. Belgijski tim došao je do vođstva nakon sat vremena igre kada je mrežu zatresao Nilis, ali je novo izjednačenje stiglo već osam minuta kasnije, pošto je Ivić postigao novi pogodak za naš tim. Tri minuta pre kraja utakmice, preokret je doneo Darko Pančev. U tadašnjem izdanju KEŠ-a pobeda je donosila dva boda.

U Atini, na Zvezdin rođendan, 4. marta 1992. godine, naši fudbaleri sastali su se sa ekipom Panatinaikosa. Ponovo je Darko Pančev bio glavni akter u pobedi crveno-belih, pošto je golovima u 70. i 86. minutu izborio novu pobedu za Crvenu zvezdu. Dve nedelje kasnije sastali su se isti timovi, ali na stadionu Vasil Levski, u Sofiji. Ovog puta, Siniša Mihajlović je doneo slavlje našim fudbalerima, kada je sa bele tačke u 53. minutu postigao jedini pogodak na meču i doneo novo slavlje Crvenoj zvezdi.

Naredni meč takođe je igran u Sofiji, a protivnik naših igrača ponovo su bili fudbaleri Sampdorije. Poveli su naši momci u 19. minutu utakmice preko Siniše Mihajlovića, ali je u nastavku usledio preokret. Prvo je Katanec izjednačio rezultat u 34. minutu, a Italijani su došli do vođstva sedam minuta kasnije, nakon autogola Vasiljevića. Manćini je zatresao mrežu u 76. minutu susreta i postavio konačan rezultat od 3:1 u korist gostiju.

U poslednjoj utakmici grupne faze KEŠ-a, crveno-beli su gostovali Anderlehtu, i našim fudbalerima bila je neophodna pobeda za prolazak u finale. Utakmica između ove dve ekipe ponovo je bila neizvesna, ali je ovog puta ishod bio drugačiji. Oliveira je golom već u trećem minutu najavio spektakularan meč, ali izjednačenje je viđeno još brže, kada je Pančev u šestom minutu postigao prvi gol za crveno-bele. Ipak , Anderleht je otišao na pauzu između dva poluvremena sa prednošću, pošto je Bosman u 44. minutu zatresao mrežu naše ekipe. Slaviša Čula je deset minuta pre kraja ponovo poravnao rezultat, i dao nadu fudbalerima i navijačima Zvezde da postoji šansa za finale Kupa evropskih šampiona. Nažalost , snovi su srušeni u 83. minutu kada je Degris postigao poslednji pogodak na meču i postavio konačan rezultat od 3:2 za domaće. Na kraju, Zvezda se našla na drugoj poziciji grupne faze, sa dva boda zaostatka za Sampdorijom. Ova sjajna generacija bila je nadomak odbrane evropske titule, ali stanje u domovini i nemogućnost igranja na Marakani, sprečilo je naše fudbalere da ponove prethodni uspeh.

Za Crvenu zvezdu su nastupali: Dragoje Leković, Milić Jovanović, Zvonko Milojević, Saša Nedeljković, Duško Radinović, Miroslav Tanjga, Vladimir Jugović, Ilija Ivić, Miodrag Belodedić, Goran Vasiljević, Ilija Najdoski, Mitko Stojkovski, Milorad Ratković, Vlada Stošić, Darko Pančev, Vladan Lukić, Elvir Bolić, Siniša Mihajlović, Duško Savić, Slaviša Čula.

Tagovi
No items found.
No items found.

povezane vesti

No items found.
No items found.

TELEFON CEO- CRVENO-BEO

SKINI NOVU APLIKACIJU

Google play store iconApp store icon